Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Medzivojnové obdobie

Po skončení vojny pokojný život občanov narušil vpád maďarských bolševikov, ktorí chceli obsadiť Slovensko a pripojiť ho k Maďarsku.

7. júna 1919 maďarskí boľševíci dobyli Zvolen. Potom jedno krídlo postupovalo na Banskú Bystricu údolím Hrona, druhé údolím potoka Zolná cez Sebedín a Čerín. No čsl. armáda zastavila postup boľševikov pri Badí- ne. Od Mičinej cez Čerín postupoval s čsl. armádou plk. Maršan a bolševikov zahnali. Na ich zadný voj narazili až v Zolnej, ale aj odtiaľ ich po bojoch vyhnali.

Maďarskí boľševici, v snahe okupovať Slovensko, vo všetkých obciach, ktoré obsadili, zastrašovali občanov. V Sebedíne do nemilosti padla jedna občianka cigánskej príslušnosti, ktorú chceli obesiť. Keď sa dokázala jej nevina, dostala milosť.

Život za l. Československej republiky (ČSR) nebol ľahký, pracovitosť občanov však vedela zmenšovať ich útrapy. Muži hľadali prácu všade, kde sa len vyskytla. Mnohí odchádzali za prácou do miest, iní pracovali v lesoch a na poli. V období žatvy mnohí kosci chodili aj so žnicami na žatvy do južných oblastí v okolí Lučenca a Levíc. Tam spravidla za jednu desatinu úrody sa podieľali na žatve. Pred l. svetovou vojnou sa na takéto žatvy a iné pôdohospodárske práce chodilo ešte častejšie. Keď tam žatva skončila, pokračovali v žatve doma, kde práve začínali.

Za zmienku stojí spomenúť, že za l. ČSR sa v nedeľu schádzali na pobožnosti veriaci z kresťanských zborov a baptistov. Títo sa usilovali o život podľa vzoru prvých kresťanov v dobe apoštolskej. Viedli skromný život v odievaní i jedle, boli dôslednými abstinentmi, nefajčili a nenavštevovali svetské zábavy. Boli pracovití a ochotní pomôcť všetkým, ktorí pomoc potrebovali. Poznali, že viera bez skutkov je mŕtva. Viera v Ježiša Krista ako svojho osobného Spasiteľa ich napĺňala životným šťastím a optimizmom.

Vplyv tejto skupiny veriacich sa pozitívne odrážal na živote mnohých občanov, ktorí sa podľa ich príkladu usilovali rešpektovať vo svojom živote Božie zákony, ktoré sú nie na obmedzovanie, ale na usmerňovanie a ochranu života pred hriešnym životom a záhubou.


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Počasie

Kurzový lístok

V ktorej oblasti obec najviac zaostáva?
kultúra
 
 
1

 
šport
 
0

 
mládež
 
0

 
čistota obce
 
0

 
údržba budov, zariadení, priestranstiev
 
0

 
informácie pre občanov
 
0

 
služby občanom
 
0

 
sociálna oblasť
 
0

 
pracovné príležitosti
 
0

 
povinné zverejňovanie
 
0

 
Pre hlasovanie v ankete sa musíte registrovať/prihlásiť
webygroup
ÚvodÚvodná stránka