Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

O erboch obce Sebedín-Bečov

Odkedy začal Sebedín užívať erb obce, nie je známe. Podobnosť erbu Zolnayovcov a erbu obce Sebedín je v mnohých častiach totožná. Je tu spoločný základ troch vrchov, z ktorého sa dvíhajú tri tyče. Na Zolnianskom erbe sú na tyčiach zástavky, ktoré na niektorých zobrazeniach majú podobu čakanov. Takýto tvar je aj na erbe obce Sebedín.

Ďalším spoločným znakom na oboch erboch je polmesiac a šesťcípa hviezda. Polmesiac symbolizoval tureckú nadvládu. Budovy, na ktorých bol polmesiac Turci neničili. Šesťcípa hviezda bola symbolom kresťanstva. Nad erbami sa vznáša bohato zdobená slávnostná koruna. Na jej vrchole erbu Zolnayovcov je neveľký kríž.

Erb Zolnayovcov s tromi zástavami symbolizuje, že ich predkovia boli členmi kráľovskej družiny troch kráľov z rodu Arpádovcov: Ondreja II. (1205 - 1235), Belu IV. (1235 - 1270) a Ondreja III. (1290 - 1301). Trojvŕšie, z ktorého sa zástavy vztyčujú, pripomína trojicu vrchov - Tatra, Fatra, Matra - ktorá je aj na štátnom znaku Slovenska, čo symbolizuje starú vlasť Slovanov.

Z nápadnej podobnosti erbov vyplýva, že Sebedín, pokiaľ patril Zolnayovcom, používal ich erb.

Erb časti obce Bečov tvorí zväzok troch pšeničných klasov zviazaných stužkou. Vedľa zväzku klasov je kosák. Erb Bečova jasne poukazuje na poľnohospodárske zameranie obyvateľov obce.

Spoločný erb obce Sebedín - Bečov je no spoločnom štíte, kde v ľavej polovici je umiestnený erb Sebedína a v pravej polovici erb Bečova. Nad oboma erbami sa vznáša slávnostná koruna. Tento spoločný erb je fareb­ne pekne riešený.


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Počasie

Kurzový lístok

V ktorej oblasti obec najviac zaostáva?
kultúra
 
 
1

 
šport
 
0

 
mládež
 
0

 
čistota obce
 
0

 
údržba budov, zariadení, priestranstiev
 
0

 
informácie pre občanov
 
0

 
služby občanom
 
0

 
sociálna oblasť
 
0

 
pracovné príležitosti
 
0

 
povinné zverejňovanie
 
0

 
Pre hlasovanie v ankete sa musíte registrovať/prihlásiť
webygroup
ÚvodÚvodná stránka