Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Obdobie zálohových pánov

V polovici 15. st. bola kráľovská moc oslabená a kráľovské panstvo sa dostalo do rúk zálohových majiteľov. Vígľašský hrad dostal do rúk Jodok Just a Hening Czernin, ktorí vyrubovali služobníkom vígľašského panstva protizákonné a tvrdé povinnosti. No v roku 1464 železná ruka kráľa Mateja Korvína ochromila protiprávne výčiny týchto kapitánov vígľašského zámku.

Keď vykorisťovanie zo strany kapitánov vígľašského zámku neprestávalo, obce Slatina, Zolná a Očová vyslali v roku 1465 svojich richtárov a prísažných ku kráľovi Matejovi Korvínovi, ktorý irn potvrdil výsady dané kráľom Ľudovítom Veľkým a Žigmundom. Toto privilégium neskoršie potvrdil aj kráľ Rudolf 10. 6. 1598.

Koncom 16. st. Peter Zolnay, šľachtic v Zolnej ako podžupan Zvolenskej župy dostal do vlastníctva časť Sebedína. V roku 1574 sa uvádza občan Matúš Pizar, poddaný zo Sebedína, ktorý bol pri nejakej potýčke zranený. V roku 1582 sa uvádza, že poddaní Petra Zolnaya zo Sebedína (mená nie sú uvedené), poranili Petra Soósa z Bečova.

Dňa 20. 3. 1625 Peter Zolnay ako podžupan Zvolenskej župy zastal sa svojich poddaných zo Sebedína proti Petrovi Durantálimu, banskobystrickému mýtnikovi, výberčiemu tridsiatok.

V roku 1602 - 1667 odkúpil Štefan Soós de Polthar za 4000 zl. od Ladislava Csákyho zolniansku severnú časť vígľašského panstva. Dňa 31. 5. 1676 dal Pavel Csáky do zálohu Zolnayovcom podiely na území obce Zolná. Keďže Csákyovci nemali pozemky ako vymeniť, získali Zolnayovci na ne vlastnícke právo. Pavel Csáky predal aj Čerín a Čačín rodine Senických.


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Počasie

Kurzový lístok

V ktorej oblasti obec najviac zaostáva?
kultúra
 
 
1

 
šport
 
0

 
mládež
 
0

 
čistota obce
 
0

 
údržba budov, zariadení, priestranstiev
 
0

 
informácie pre občanov
 
0

 
služby občanom
 
0

 
sociálna oblasť
 
0

 
pracovné príležitosti
 
0

 
povinné zverejňovanie
 
0

 
Pre hlasovanie v ankete sa musíte registrovať/prihlásiť
webygroup
ÚvodÚvodná stránka