Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pradávne osídlenie

Okolie Zvolena a Banskej Bystrice bolo obývané už v dávnejších dobách. Bohatstvo lesov, hojnosť dreva a zveriny vytváralo vhodné podmienky pre život ľudí.

Údolie Hrona a potoka Zolná tvorili významnú cestu ako spojnicu medzi Baltom a Jadranom. V daždivých obdobiach roka boli cesty údolím Hrona blatisté až močaristé, vtedy sa viac využívala cesta údolím potoka Zolná smerom na Čerín a Banskú Bystricu, najmä v smere od Lučenca.

Osídľovanie v údolí Hrona ovplyvňoval Zvolenský Pustý hrad a osídľovanie v údolí potoka Zolná Lieskovský hrádok (Mons Haraduk).

Archeologické doklady o osídlení z tohto obdobia na území chotára Sebedín - Bečov nemáme ani priame dôkazy osídlenia za Veľkomoravskej ríše. Na staré osídlenie okolia poukazujú však nálezy z doby bronzovej (Chrapková) o z doby halštatskej (Kalamárka), ako aj nálezisko úlomkov popolníc v priestore Jánošíkovej skaly zvanej Abčina, tiež aj Pustý hrad a hradisko Priekopa v Neresníckej doline. Aj starobylé názvy - Bogoľová, Abčina, Hrb, Hrby poukazujú na osídlenie tejto oblasti Slovanmi.

Výskumy dokázali, že prítomnosť Slovanov vo Zvolenskej kotline možno dokázať už v 5. - 8. st. a v období Veľkomoravskej ríše. Neskoršie toto územie slúžilo ako poľovnícke teritórium, ktoré patrilo pod Pustý hrad vo Zvolene a Lieskovský hrádok, neskoršie pod Vígľašský zámok.


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Počasie

Kurzový lístok

V ktorej oblasti obec najviac zaostáva?
kultúra
 
 
1

 
šport
 
0

 
mládež
 
0

 
čistota obce
 
0

 
údržba budov, zariadení, priestranstiev
 
0

 
informácie pre občanov
 
0

 
služby občanom
 
0

 
sociálna oblasť
 
0

 
pracovné príležitosti
 
0

 
povinné zverejňovanie
 
0

 
Pre hlasovanie v ankete sa musíte registrovať/prihlásiť
webygroup
ÚvodÚvodná stránka