Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Prechod frontu

Celú dolinu potoka Zolná, cestu do Čerína a odtiaľ na Banskú Bystricu Nemci húževnato bránili. Silné povstanie a guľometné hniezdo na obranu tejto cesty mali Nemci na vrchu Diel medzi Zolnou a Sebedínom. Aj na majeri Šípovce mali Nemci delá a odtiaľ s dobrým výhľadom ovládali celé široké okolie. Preto osloboditeľská rumunská a sovietska armáda postupovala na Sebedín od majera Šípovce. Po zlikvidovaní guľometného hniezda na Diele bola otvorená cesta od Zolnej.

V Sebedíne bolo 7 Nemcov a 3 delá u občana Maľu. Z majera Šípovce odvážali Nemci svojich ranených a pobitých cez Sebedín. Front sa tu držal tri týždne. Sebedín nebol za vojny tak poškodený ako Bečov, ale aj tu zanechala vojna svoje neblahé následky. V Bečove nezostal ani jeden dom nepoškodený. Viaceré domy vyhoreli úplne. Boli to najmä domy Ondreja Putiša, Jána Krnáča, Juraja Krnáča, Zuzany Krnáčovej a dom Anny Striebornej.

Počas prechodu frontu padli títo občania: Juraj Škrečko, Ondrej Kíšik, Ján Ľauka a Anna Maľová.

U Škrečkovcov bol sklad mín - 16 dební. Neskúsený mladý rumunský vojak pri manipulácii s týmito mínami spôsobil ich výbuch. Jeho zabilo, ale nikoho viac. Výbuch však zdemoloval celú dedinu.

Počas prechodu frontu u Ondreja Maľu ukrývali jedného Žida. Jeho manželka nestačila pred Nemcami ujsť z Hriňovej, Spomínaný Žid uprosil Ondreja Maľu, aby išiel pre jeho manželku do Hriňovej. Bolo treba ísť pomedzi nemecké bojové jednotky. Ondrej Maľa na koči s dvoma ženami sa dostal do Hriňovej a odtiaľ s tromi ženami späť do Sebedína. Bola to neobyčajná odvážnosť.

Po skončení vojny spomínaný Žid aj s manželkou z obce odišiel. Okrem toho v Sebedíne ukrývali ďalšie dve židovské rodiny, čo v danej situácii bolo veľmi riskantné.


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Počasie

Kurzový lístok

V ktorej oblasti obec najviac zaostáva?
kultúra
 
 
1

 
šport
 
0

 
mládež
 
0

 
čistota obce
 
0

 
údržba budov, zariadení, priestranstiev
 
0

 
informácie pre občanov
 
0

 
služby občanom
 
0

 
sociálna oblasť
 
0

 
pracovné príležitosti
 
0

 
povinné zverejňovanie
 
0

 
Pre hlasovanie v ankete sa musíte registrovať/prihlásiť
webygroup
ÚvodÚvodná stránka