Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Staršie historické údaje o obci Sebedín-Bečov

V roku 1351 sa potomkovia magistra Pavla Madácha podelili o veľké územie, ktoré patrilo Čerínu a vznikli samostatné osady: Čerín, Čačín, Hrochof, Sebedín, Lukavica a Dúbravica. Bečov sa tu ešte nespomína, i keď jeho územie bolo tu zahrnuté.

Kráľ Ľudovít Veľký v rokoch 1360 - 1370 dal postaviť hrad Vígľaš. K nemu patrilo veľké kráľovské teritótium, do ktorého patrila Slatina, Očová, Zolná, Hrochoť, Sebedín, Čerín a Čačín. Poniky patrili panstvu v Slovenskej Ľupči.

V uvedených obciach bývalí kráľovskí poľovníci. Kráľ Ľudovít Veľký upravil právne vzťahy kráľovských poľovníkov voči hradnému panstvu vo Vígľaši. Obyvatelia uvedených obcí vykonávali kráľovi povinné lesné roboty, stráženie lesov a vôd. V období poľovačiek zúčastňovali sa ako honci, stavali aj poľovnícke siete a odvážali ulovenú zverinu. V zimnom období zverinu prikrmovali a udržiavali pre ňu slaničky.

Povinnosti poddaných týchto obcí za kráľa Ľudovíta Veľkého boli nasledovné: každá dedina musela dodať ročne 4 vozy sena, 4 vozy dreva, mericu obilia na chlieb a mericu ovsa.

Kráľovskí služobníci, občania Zolnej a Sebedína na prelome 14. a 15. st. schudobneli zásluhou kráľovských kapitánov Vígľašského zámku, ktorí vyrubovali vysoké dávky a vykorisťovali ich.

Kráľ Žigmund 14. 9. 1406 vydal na hrade Vígľaš privilégiurn, ktorým oslobodzuje obyvateľov Zolnej a Sebedína od platenia kráľovského poplatku. Aj dňa 1. 5. 1410 obránil obyvateľov Zolnej a Sebedína od prechmatov a útrap zo strany vígľašských kapitánov, ktorí uvaľovali na obyvateľov vysoké dávky a povinnosti.

Kráľ prijal na audienciu poddaných zo Slatiny, Očovej, Zolnej, Sebedína a rozhodol, aby títo plnili dávky a povinnosti v tej miere, akú im určil jeho svokor Ľudovít Veľký.


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Počasie

Kurzový lístok

V ktorej oblasti obec najviac zaostáva?
kultúra
 
 
1

 
šport
 
0

 
mládež
 
0

 
čistota obce
 
0

 
údržba budov, zariadení, priestranstiev
 
0

 
informácie pre občanov
 
0

 
služby občanom
 
0

 
sociálna oblasť
 
0

 
pracovné príležitosti
 
0

 
povinné zverejňovanie
 
0

 
Pre hlasovanie v ankete sa musíte registrovať/prihlásiť
webygroup
ÚvodÚvodná stránka