Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Vpád Tatárov

Ako sa dotkol nášho územia vpád Tatárov, nevieme. Vieme len, že v rokoch 1241 - 1242 Tatári s chánom Batu vyplienili Zvolen, Krupinu a za obeť padol aj Pustý hrad i Lieskovský hrádok. Ľudia postihnutej oblasti utekali pred Tatármi do hôr a do okolitých dedín. Iste prítomnosť divokých Tatárov neostala bez dosahu aj na našu oblasť.

V polovici 15. st. sa stal zvolenským županom Raduan Oszlár alias Kurtos, ktorý sa 12. marca 1241 s 5 synmi zúčastnil bojov proti Tatárom po boku kráľa Belu IV. pri rieke Slanej. Vykonával funkciu kráľovského trubača, ktorý vydával povely pre vojsko. Odtiaľ pochádza aj jeho prímenie Kurtos (Trubač).

Za túto pomoc s 5 synmi v kráľovskej družine dostal župan Raduan od kráľa Belu IV. územie od Urpína až po Hronsek. Založil obec Radvaň, ktorá nesie jeho meno. Raduanov syn Volkan založil Vlkanovú (Volkanová) a syn Miko Mičinú (Mikefalva). Po vnukovi Galovi dostala meno Gálovica, ne­ skoršie Hronsek. Ďalší vnuk župana Raduana, magister (pozn.: vysoká hodnosť na kráľovskom dvore) Pavel, syn Madácha, ktorý bol zvolenským županom v rokoch 1242 - 1248, dostal v roku 1300 Čerín.

Z rodu župana Raduana Oszlár alias Kurtos pochádzajú tieto rody: Madáchovci, Tholtovci de Ludrová, Mičinskiovci de Mikefalva, Soósovci de Polthar, Géczyovci de Garamsek, Lukavickiovci, Ostroluckovci a Zolnayovci.

Zolná a Sebedín patrili v tej dobe do panstva Zvolenského Pustého hradu.


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Počasie

Kurzový lístok

V ktorej oblasti obec najviac zaostáva?
kultúra
 
 
1

 
šport
 
0

 
mládež
 
0

 
čistota obce
 
0

 
údržba budov, zariadení, priestranstiev
 
0

 
informácie pre občanov
 
0

 
služby občanom
 
0

 
sociálna oblasť
 
0

 
pracovné príležitosti
 
0

 
povinné zverejňovanie
 
0

 
Pre hlasovanie v ankete sa musíte registrovať/prihlásiť
webygroup
ÚvodÚvodná stránka