Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Založenie JRD

V nasledujúcich rokoch po februári 1948 sa začalo so socializáciou hospodárstva. Podstatným činom tu bola kolektivizácia poľnohospodárskej pôdy.

Láska občanov k vlastnej pôde živiteľke spôsobila, že s obavou prijímali nový spôsob hospodárenia. Do dediny sa hrnuli všelijakí agitátori, ktorí sa v pôdohospodárstve málo vyznali. Sľubovali ľuďom rozličné výho­ dy. No majitelia pôdy tejto agitácii odolávali, lebo v hospodárení na vlastnom poli videli záruku svojho, i keď veľmi skromného živobytia. Nakoniec dlhej agitácii, ba až zastrašovaniu podľahli a do JRD vstúpili.

Tak bolo v roku 1952 v oboch častiach obce založené JRD III. typu. Prvým predsedom JRD v Sebedíne bol Ján Maľa (Mesiarik), neskôr Ján Maľa (Murvanec). V Bečove túto funkciu vykonával Ján Krnáč (Bača). Začiatky boli veľmi ťažké. Prvý rok obrábali polia síce spoločne, ale tak ako v minulosti, koňmi a ručne, Nebolo hospodárskych strojov ani hospodárskych objektov. Odmena za prácu bola mizerná, ale ľudia aj tak pracovali. Bolo im ľúto nechať všetko zahynúť. Mnohí však odchádzali za prácou do miest. Úžitkovosť pôdy i dobytka bola slabá.

Kedže sľuby agitátorov pri zakladaní JRD sa nesplnili, štyria odvážni muži z Bečova sa vybrali hľadať pomoc a radu na ministerstvo do Prahy. Pracovníci okresu týmto odvážlivcom dlho nevedeli odpustiť tento čin a po važovali ich za nebezpečné živly proti socializmu.

Po Jánovi Krnáčovi funkciu predsedu JRD vykonával Ján Hudec a za ním Matúš Jančo. Zmena v prosperite družstva nastala, keď sa predsedom stal Pavel Balco z Radvane. Mal nielen organizačné schopnosti, ale aj potrebnú dávku smelosti v požiadavkách na Okresnom národnom výbore (ONV). Po zavedení pôdohospodárskych strojov sa zvýšila nielen kapacita výroby, ale aj životná úroveň družstevníkov. Po jeho odchode túto funkciu vykonávali Ján Krnáč-Čerenko a Juraj Hudec.

S podobnými problémami zápasilo aj JRD v Sebedíne. Spoločné problémy v oboch družstvách viedli k tomu, že sa v roku 1962 obe družstvá spojili - pod menom JRD 9. máj, obce Sebedín - Bečov. Jeho prvým predsedom sa stal Ján Ostrolucký. Od roku 1989 funkciu predsedu družstva zastával Ing. Milan Žilák. Po ňom jedno funkčné obdobie viedol družstvo Ján Škamla, následne jedno Ján Mazúch a po ňom ho opäť vedie Ján Škamla


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Počasie

Kurzový lístok

V ktorej oblasti obec najviac zaostáva?
kultúra
 
 
1

 
šport
 
0

 
mládež
 
0

 
čistota obce
 
0

 
údržba budov, zariadení, priestranstiev
 
0

 
informácie pre občanov
 
0

 
služby občanom
 
0

 
sociálna oblasť
 
0

 
pracovné príležitosti
 
0

 
povinné zverejňovanie
 
0

 
Pre hlasovanie v ankete sa musíte registrovať/prihlásiť
webygroup
ÚvodÚvodná stránka